MEN'S AND WOMEN'S CROSS COUNTRY
ALL-TIME CHAMPIONS

Year

Women

Men

2014 Florida A&M Maryland Eastern Shore
2013 Florida A&M Florida A&M
2012 Florida A&M Florida A&M

2011

Hampton

Norfolk State

2010

Hampton

Norfolk State

2009

Norfolk State

Norfolk State

2008

Maryland Eastern Shore

Norfolk State

2007

Maryland Eastern Shore

Maryland Eastern Shore

2006

Hampton

Norfolk State

2005

Howard

Norfolk State

2004

Hampton

Norfolk State

2003

Howard

Norfolk State

2002

Howard

Norfolk State

2001

Florida A&M

Norfolk State

2000

Bethune-Cookman

Norfolk State

1999

Florida A&M

Bethune-Cookman

1998

Florida A&M

Howard

1997

Florida A&M

Howard

1996

Coppin State

Hampton

1995

Bethune-Cookman

Maryland Eastern Shore

1994

Coppin State

Maryland Eastern Shore

1993

Coppin State

Coppin State

1992

Coppin State

Coppin State

1991

Coppin State

Coppin State

1990

Delaware State

Morgan State

1989

Howard

Delaware State

1988

Howard

Florida A&M

1987

Delaware State

Delaware State

1986

Delaware State

Delaware State

1985

Delaware State

Delaware State

1984

Delaware State

Delaware State

1983

Maryland Eastern Shore

North Carolina A&T State

1982

Howard

Maryland Eastern Shore

1981

Howard

Florida A&M

1980

 N/A

North Carolina A&T State

     

Outstanding Performers

Year

Women

School

Men

School

2014 Barbora Blahutova UMES Khali Rmidi Kinini UMES
2013 Ashley Seymour Morgan State Elias Chesire Florida A&M
2012 Petra Kubešová UMES Elias Chesire Florida A&M

2011

Kadian Dunkley

B-CU

Josef Tessema

Norfolk State

2010

Ashley Hodges

Howard

Shuaib Winters

Florida A&M

2009

Jahlisa Smith

Hampton

David Justus

Morgan State

2008

Naomi Tanui

Coppin State

Dominic Luka

Norfolk State

2007

Merrecia James

UMES

Dominic Luka

Norfolk State

2006

Jessica Neal

Howard

David Kemboi

Norfolk State

2005

Krystle Medlin

Hampton

David Kemboi

Norfolk State

2004

Eva Slavikova

UMES

Barnabas Togom

UMES

2003

Tasha Harris

Howard

Joseph Terer

Norfolk State

2002

Tasha Harris

Howard

Nickie Peters

Coppin State

2001

Agatha Gitundu

Norfolk State

Nickie Peters

Coppin State

2000

Wendy Augustin

B-CC

Joseph Langat

B-CC

1999

Eva Lustigova

Norfolk State

Joseph Langat

B-CC

1998

Ayanna Mackins

Howard

Isaac Sugot

Howard

1997

Nicole Carty

Bethune

Zoltan Lehhardt

B-CC

1996

Catrice Harrison

S.C. State

Greg Brown

B-CC

1995

Nicole Carty

Bethune

Clayton Nicholes

UMES

1994

Catrice Harrison

S.C.State

Clayton Nicholes

UMES

1993

Annete Wiilliams

Coppin State

Courtney Bennett

Coppin State

1992

Diana Pitts

Coppin State

Nicholes Egene

Coppin State

1991

Felicia Harris

Coppin State

Courtney Bennett

Coppin State

1990

Michelle Robinson

Delaware State

James Wilson

N.C. A&T

1989

Michelle Robinson

Delaware State

Chris Bayliss

Morgan State

1988

Nicole Toro

Delaware State

Darrin Wilson

S.C.State

1987

Michelle Robinson

Delaware State

Caiphus Vilakzi

Delaware State

1986

Malkeyia Honesty

Delaware State

Esayas Asafou

Delaware State

1985

Kim McCollum

Delaware State

Esayas Asafou

Delaware State

1984

Karen Gascoigne

Howard

Caiphus Vilakazi

Delaware State

1983

Kim McCollum

Delaware State

Joseph Willis

N.C. A&T

1982

Karen Gascoigne

Howard

Ricky Meekins

UMES

1981

Wanda Watts

Howard

Anthony Huff

Florida A&M

1980

 N/A  N/A

Ronnie Holt

S.C. State