Files available Print RSS

CHAMPIONSHIP SCHEDULE

Thursday, February 16, 2017 (Click on event for live results)

TimeEventPrelim/FinalChampion
3:00 p.m. Heptathlon (60M/LJ/SP/HJ)    
3:15 p.m. 5,000m (Women) Final Judith Kibii, Florida A&M (17:23.93)
3:15 p.m. Long Jump (Women) Trials & Finals Madeleine Akobundu, North Carolina A&T State (19-5.25)
3:40 p.m. 5,000m (Men) Final Khalil Rmidi Kinini, Maryland Eastern Shore (14:59.29)  
4:15 p.m. 200m (Women) Prelims  
4:30 p.m.  200m (Men) Prelims  
5:00 p.m. Long Jump (Men) Trials & Finals

LaRon James, Savannah State (24-5.5)

Friday, February 17, 2017 (Click on event for live results)

TimeEventPrelim/FinalChampion
9:00 a.m. Heptathlon (60m/PV/1000m)   Todd Townsend, North Carolina A&T (5,150 points)
9:20 a.m. Pentathlon (60h/HJ/SP/LJ/800m)   Khemani Roberts, Coppin State (3,353 points)
12:00 p.m. 60m Hurdles (Women) Prelims  
12:00 p.m. High Jump (Women) Trials & Final Quamecha Morrison, Bethune-Cookman (6-00.50)
12:15 p.m. 60m Hurdles (Men) Prelims  
12:30 p.m. 400m (Women) Prelims  
12:45 p.m. 400m (Men) Prelims  
1:00 p.m. 60m (Women) Prelims  
1:15 p.m. 60m (Men) Prelims  
2:15 p.m. Weight Throw (Women) Trials & Final Alexandria Marshall-Paul, Florida A&M (59-5.75)
2:30 p.m. High Jump (Men) Trials & Final Jacob Milton, Norfolk State (6-11.50)
3:45 p.m. 800m (Women) Final Martha Bissah, Norfolk State (2:11.04) 
4:00 p.m. 800m (Men) Final Jonathan Moore, Bethune-Cookman (1:51.51)
5:30 p.m. Weight Throw (Men) Trials & Final Steven Thomas, Coppin State (58-02.00)
7:15 p.m. Distance Medley (Women) Final Norfolk State (12:02.49)
7:35 p.m. Distance Medley (Men) Final Maryland Eastern Shore (10:07.64)

NOTE: Event start times will be determined by the combined event referee in accordance with NCAA Rules.

Saturday, February 18, 2017 (Click on event for live results)

TimeEventPrelim/FinalChampion
9:30 a.m. Pole Vault (Women) Final  Morgan Knight, North Carolina A&T State (11-06.5) 
10:30 a.m. Shot Put (Women) Trials & Final  Catoria Sirmon, Bethune-Cookman (49-11.25)
12:00 p.m. Pole Vault (Men) Final  Robert Mercer, Howard (14-6.00)
12:45 p.m. Triple Jump (West/Women) Final  Anisa Toppin, North Carolina A&T State (41-09.25) 
1:00 p.m. Shot Put (Men) Trials & Final  Christopher Lee, Norfolk state (52-5.5)
1:00 p.m. Mile (Women) Final  Martha Bissah, Norfolk State (4:53.48)
1:20 p.m. Mile (Men)  Final  Khalil Rmidi Kinini, Maryland Eastern Shore (4:14.86) 
1:30 p.m. Triple Jump (East/Men)  Final  Michael Tiller, Bethune-Cookman (52-8.75)
1:35 p.m. 400m (Women)  Final  Tori Ray, North Carolina A&T (55.77)
1:45 p.m. 400m (Men)  Final  Dajuan Harding, North Carolina A&T State (47.75)
1:55 p.m. 60m Hurdles (Women)   Final  Kayla White, North Carolina A&T (8.36) 
2:05 p.m. 60m Hurdles (Men) Final  Charles Graham, Hampton (7.95) 
2:15 p.m. 60m (Women) Final  Shenel Crooke, Morgan State (7.41) 
2:25 p.m. 60m (Men) Final  Christopher Belcher, North Carolina A&T State (6.65)
2:35 p.m. 200m (Women) Final  India Brown, North Carolina A&T State (24.08) 
2:45 p.m. 200m (Men) Final  Christopher Belcher, North Carolina A&T State (21.38) 
2:55 p.m. 3,000m (Women) Final  Martha Bissah, Norfolk State (10:13.70)
3:10 p.m. 3,000m (Men)  Final  Khalil Rmidi Kinini, Maryland Eastern Shore (8:27.46)
3:25 p.m. 4 x 400m Relay (Women) Final  North Carolina A&T State (3:46.63)
 3:40 p.m. 4 x 400m Relay (Men) Final  North Carolina A&T State (3:16.91)
  
Awards Presentation will immediately follow last event   

 NOTE: All times are Eastern and Subject to Change Without Notice